Etkinlikler

TUROYD,Türkiye ve İran Arasındaki Karşılıklı Turizm Faaliyetleri İçin Kolları Sıvadı!

Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD), Suadiye Oteli Genel Müdürü Murat Yumak’ın ev sahipliği’nde; Maltepe Belediye Bşk. Ali Kılıç Destekleri ile İran Horasan-ı Razavi Eyaleti Heyet Üyelerini ağırladı. Kaynak: TUROYD,Türkiye ve İran arasındaki karşılıklı turizm faaliyetleri için kolları sıvadı!

İran Dışişleri Bakan Danışmanı ve Kuzey ve Doğu Temsilcisi Sn. Gholamabbas Arbabkhales, Horasan-ı Razavi Havalimanları Genel Md. Mohammadbagher Ghasemzadeh, Horasan-ı Razavi Genel Valiliği Ekonomi Koordinasyon Genel Md. Ali Rasulian, Horasan-ı Razavi Bütçe Planlama Kurumu Bşk. Reza Jamshidi, Horasan-ı Razavi Genel Valiliği Kültür Genel Md. Sayyed Hamid, Horasan-ı Razavi Dışişleri Bakanlığı Kuzey ve Doğu Temsilciliği Siyasi İşler Uzm. Mohammead Ghobadirah, İran Havayolu Seyahat Hizmetleri ve Turizm acenteleri Birliği Yön. Krl. Bşk. Mr. Mohammad Sharif Rouhani, İran Otelciler Topluluğu Üyesi Mr. Fariddodin Attar, İran Otelciler Topluluğu Üyesi Sn. Hamid Baghernejad ‘in oluşturduğu heyet, TUROYD Yönetim Kurulu Üyeleri’nin görüşlerini aldı ve soruları cevapladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TUROYD Yönetim Krl. Bşk. Sn. Ali Can Aksu “Türk otel yöneticileri tüm dünya ülkelerinde tercih edilmekte. Yöneticilerimiz dünyada eşi benzeri olmayan tesisleri başarı ile yönetmekte. Biz TUROYD olarak ülke turizmini geliştirmek için tanıtım atağına geçtik. İran’ı önemsiyoruz. Karşılıklı işbirlikleri ile iki ülkenin birbirini desteklemesi gerekiyor. Şu an yirmi TUROYD üyesi yöneticimiz İran’da faaliyet gösteriyor. İran’ın turizm açısından bizden beklentilerini bilmek, bizim de İran’dan beklentilerimizi dile getirmek isteriz. Karşılıklı turizm faaliyetlerinin başarı ile devam edebilmesi için birbirimizi anlamamız gerek.” dedi.

Toplantıda konuşan İran Dışişleri Bakan Danışmanı Sn. Arbabkhales Türkiye’de oldukları için mutlu olduklarını dile getirdi. “ Amacımız İran ve Türkiye arasındaki siyasi ve turizm ilişkilerini geliştirmektir. Türkiye’ye her yıl milyarlarca turist gelmektedir. Biz turizm ilişkilerinin dengesini sağlamak için buradayız. Diplomatik hedeflerimizden biri de karşılıklı olarak turist ağırlamaktır. TUROYD olarak sizlerden otelcilik konusunda eğitim desteği almak isteriz. Türk otel yöneticileri konularında yetkin ve bilgi sahibi. Gelişmekte olan İran otelcilik sektörüne katkıları büyük olacak” Toplantıda söz alan TUROYD Basın Komisyonu Bşk. Sn.Burçak Atak, Nevruz öncesi son ana kadar belirsizlik yaşanan charter uçuşlar sebebi ile Türkiye’de beklenen 2 milyon İran’lı turist sayısının yakalanamadığına dikkat çekerken, TUROYD Antalya Bölge Yürütme Krl Bşk. Sn. Ali Osman Erbaş İran’dan Antalya’ya yapılan uçuşların sayısındaki azlığa değinerek destek olunmasını istedi. Horasan bölgesinin ikinci büyük kenti olan Meşhed’deki otelcilik ihtiyaçlarına da değinilen toplantıda TUROYD Yön. Krl. Üyesi Orhan Genceli “Türkiye’den Meshed’e gitmek isteyen kişi sayısı oldukça yüksek. Bölgede Türkçe bilen sayısını arttırmaya yönelik çalışmalar yapılabilir” dedi.