Etkinlikler

TUROYD’tan Çinli Otel Grubuyla İşbirliği

Türkiye ve Çin işbirliğinin turizmde en önemli adımı olacak, TUROYD-ÇİN BTL Hospitality projesi İmzalandı.

Türkiye genelinde otel yöneticilerinin ilk kez bir araya gelerek oluşturduğu, Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) ile bünyesinde Çin ‘in en lüks otel zinciri WEI Retreat, Hotels & Preference ve Dormitory markalarını barındıran Çin merkezli BTL Hospitality, arasında ülke turizmini geliştirmek amacıyla işbirliği anlaşmasını imzaladı.

TUROYD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Aksu, Başkan Yardımcısı Murat Yumak, Turoyd Yönetim Kurulu Üyeleri, Mr. Philip WEI (BTL Founder ) , Mr. Mars MAO (BTL Culture Director), Mr. Klaus Petter LILLVIK (BTL Regional Director Eastern Europe), Semih Erken (BTL) katılımıyla Lionel Hotel Istanbul ev sahipliğinde yapılan toplantıda, turizm alanında hem yurtdışına turist gönderme hem de turist ağırlama konusunda dünyanın yeni büyüğü olma yolunda hızla ilerleyen Çin ile Türkiye’ye lüks segment ve münferit seyahat eden Çinli turistleri getirmek, gelen turistlerin konaklama ihtiyacını karşılamak, BTL’in bünyesinde yer alan BTL Akademi ile Türkiye’deki otel çalışanlarına ihtiyaç duyulan “lüks servis” eğitimlerini vermek konuları değerlendirildi.

Türkiye ve Çin işbirliğinin turizmde en önemli adımı olacak TUROYD-ÇİN BTL Hospitality projesinde konuşan Mr. Philip WEI (BTL Founder ); “Türkiye Çin açısından çok önemli. Çinli turistler her gün daha çok yurt dışına açılıyor. Kültürlerimiz benzer. İpek Yolu iki ülkenin topraklarından geçiyor. Çinliler için Türk Kültürü ve tarihi önemli. Önümüzdeki sene Çin de Türk yılı. Yüzlerce milyon Çinli yurt dışına açılıyor. Bu anlaşmanın büyük bir atılım olacağını düşünüyoruz. Çin turizmi değişiyor.

Eskiden grup turları tercih edilirken, artık bireysel seyahat etmek istiyorlar ve niş destinasyonları üst segment konaklama tesislerini tercih ediyorlar.” dedi. TUROYD Başkanı Ali Can Aksu ise yaptığı açıklamada “Odaklanmamız gereken iki Pazar var.Çin ve Hint pazarı. Bugüne kadar ülke turizmi olarak her türlü tavizi verdik. Avrupalı şu an politik olarak bizi tercih etmiyor. Biz farklı pazarlara bakmak zorundayız. Kısa vadede otelcinin yüzü gülüyor. Ancak uzun vadeli hedeflerle yürümeliyiz. “ dedi.