Etkinlikler

TUROYD 81 İlde 2000 Yöneticiyi Hedefliyor

Türkiye genelinde otel yöneticilerinin bir araya gelerek oluşturduğu, Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) tarafından organize edilen, sektör duayenlerinin buluştuğu ilk toplantı, 16 Mayıs Salı günü, CVK Park Bosphorus ’ta gerçekleştirildi.

Türk turizminin tanıtımında, ülke yararına ortak fikir ve projeleri hayata geçirmek, turizm sektörüne emek veren tüm işverenler ve yatırımcılar arasında bağ kurmak üzere hayata geçirilen TUROYD Yönetim Kurulu tarafından yapılan bu ilk toplantı ile turizm sektörü için önemli konular değerlendirildi ve sektör sorunlarının görüşüldüğü bir platform yaratıldı. Yapılan toplantıda açıklama yapan TUROYD Başkanı Ali Can Aksu “ Turizm Otel Yöneticileri Derneği bundan sonra birlik ve dayanışmanın tek adresi olacak. Türk turizminin gelişimi ve mevcut krizin aşılmasına katkıda bulunmanın yanı sıra, Türk otelciliğini uluslararası standartlara taşıyacağız. Hedefimiz 81 ilde vereceğimiz eğitimlerle profesyonel yönetim anlayışı oluşumuna katkı sunmak. Turizm destinasyonlarında bölgelerarası hızlı iletişim ve reel bilgi akışını sağlayacağız. Önemsediğimiz bir diğer konu ise, turizmin çeşitliliği ve doğru yatırım planları. Bu noktada otel çalışanları, işveren ve yatırımcılar arasında doğru bilgi akışı konusunda bir köprü kuracağımıza inanıyorum. “dedi.

81 ilde, 2000’e yakın otel yöneticisini hedefleyen TUROYD’ un misyonu Türkiye’nin 7 bölgesinde güçlenmek. Türkiye’nin ve turizmin gündeminde otel yöneticilerinin de olmasını ve ortak çözüm noktasında, paydaşları ile birlikte hareket etmesini önemseyen TUROYD Başkanı Ali Can Aksu “Bugüne kadar Bakanlık nezdinde ve bürokraside otel yöneticileri yok sayıldı.

Oysa 80 milyar dolarlık yatırımı yöneten ve o tesislere ruh veren otel yönetici ve çalışanlarıdır. Dolayısıyla 81 ile yayılan Turizm Otel Yöneticileri Derneği’ni kurduk. Her birimiz fahri turizm tanıtım elçisiyiz. Bakanlık, yerel yönetimler ve diğer turizm birlikleri ile dirsek teması içinde çalışıp, Türk turizminin tanıtım, eğitim çalışmalarında aktif yer almak istiyoruz. “diyor.

İlk proje eğitim ve istihdam

TUROYD ilk projesini eğitim ve istihdam üzerine gerçekleştirecek. Bu konuda görüş bildiren TUROYD Başkanı; ”Milyarlarca dolarlık tesislere ruh veren yöneticiler ve çalışanlardır. Bu derece donanımlı vasıflara sahip Türk otel yönetici ve çalışanlarının turizm politikalarında etkin rol almaması, ülke turizmi açısından bir kayıptır. Tüm otel yönetici arkadaşlarımızla birlikte, ülke turizminin ileri seviyeye taşınması ve sorunların çözülmesi adına hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Bu noktada en önemli projemiz eğitim ve istihdam olacaktır. Zaman içinde sektör profesyonelleri ile personel eğitimi, online-dijital pazarlama, satış ve yeni yatımlar için proje yönetimi, tedarik yönetimi ve dünyanın çeşitli noktalarından otel yönetici ve STK’ larla entegrasyon gibi konuları gündeme taşıyacağız.” diye açıklama yapıyor.

TUROYD’ un ilk toplantısına ilgi büyüktü

Sektöre yeni bir soluk getireceği ve işbirlikleri ile turizmi güçlendireceği beklenen TUROYD toplantısına ilgi ve katılım yoğundu. Sektör duayenlerinin bir araya geldiği bu ilk toplantı sonrası yeni projeler ve çalışmalar için yönetim kurulu nezdinde yeni buluşmalar planlanacak.